Program realizowany jest w cyklu roku kalendarzowego. Rekrutacja do programu prowadzona jest w trybie ciągłym. Wybór szkół na podstawie nadesłanych formularzy zgłoszeniowych odbywa się na początku każdego semestru.
Do edycji wiosennej zapraszamy uczniów I, II klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W projekcie może wziąć udział dana klasa lub wybrana przez szkołę grupa uczniów. Powinna ona liczyć minimum 20 osób, ale nie więcej niż 30 osób.
Zajęcia w semestrze wiosennym 2014 r. będą prowadzone od marca do 30 maja. Po wytypowaniu do wzięcia udziału w programie, Forum Dialogu Między Narodami w porozumieniu ze szkołą ustala terminy spotkań. Zajęcia prowadzą doświadczeni trenerzy Forum Dialogu (studenci i absolwenci warszawskich szkół wyższych). Warsztaty odbywają się w szkole zaś wycieczka na terenie miejscowości.
Optymalnym układem jest takie rozplanowanie zajęć aby cały program nie trwał dłużej niż 4-5 tygodni, zaś odstęp pomiędzy drugim, a trzecim spotkaniem wynosił około 3 tygodnie (aby uczniowie mieli dostatecznie dużo czasu na przygotowanie wycieczki). Spotkanie trzecie i czwarte powinny odbywać się bezpośrednio po sobie lub w bardzo niewielkim odstępie czasowym. Każde spotkanie trwa około 4-5 godzin zegarowych i winno rozpoczynać się pomiędzy godziną 8.00 a 10.00.
Wycieczka dla wybranej grupy mieszkańców przeprowadzana jest samodzielnie przez uczniów przy wsparciu trenerów Forum Dialogu po zakończeniu cyklu spotkań. Sprawozdanie z projektu uczniowskiego na konkurs powinno zostać przesłane do biura Forum Dialogu Między Narodami najpóźniej do 30 czerwca 2014 r. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas Gali Szkoły Dialogu, która odbędzie się na początku stycznia 2015 r.
Szkoły i nauczycieli zainteresowanych udziałem w programie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego